StaryBrowar

Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00*
nd.10:00-20:00*
WięcejZwiń

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.09:00-21:00

* w pt. i sb. niektóre sklepy otwarte do 22:00

* w wolne nd. niektóre lokale będą czynne

EN

Wystawa „Beksiński nieznany”

Wystawa

Wystawa „Beksiński nieznany” w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze

Zbiór ponad stu prac Zdzisława Beksińskiego – fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych, będzie można obejrzeć podczas wystawy artysty w dniach od 23 marca do 30 kwietnia. Wystawa odbędzie się w Galerii na Dziedzińcu Sztuki w Starym Browarze w Poznaniu. Wydarzeniu towarzyszyć będą m. in. wykłady multimedialne, prezentacje filmów dokumentalnych o artyście oraz pokazy VR (wirtualnej rzeczywistości).

Więkoszść osób kojarzy twórczość Beksińskiego głównie z obrazami pierwszego okresu fantastycznego oraz późnego warszawskiego. Warto jednak pamiętać, że twórca zaczynał od fotografii, a po 1997 roku działał również w obszarze fotomontażu i grafiki komputerowej. I właśnie tę nieznaną cząstkę Beksińskiego chcemy pokazać podczas wystawy. Ta galeria prac rzuca nowe światło na postać artysty i jest doskonałym spoiwem całego dorobku artystycznego twórcy“ – mówi Ewa Barycka z Fundacji „Beksiński”.

Wydarzenie daje niepowtarzalną szansę obejrzenia fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) Zdzisława Beksińskiego. Nowoczesny charakter wystawy oddaje projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości), pozwalając „wniknąć” w świat stworzony w oparciu o niezwykłą wyobraźnię artysty. Filmy dokumentale przybliżają sylwetkę Beksińskiego jako człowieka i artysty. Dopełnieniem wystawy są wykłady opisujące w skondensowany sposób życie i całą drogę twórczą tego znakomitego artysty.

Dotychczas wystawa gościła m.in. w Krakowie (UJ), Tarnowie, Kielcach (UJK) Rzeszowie (URz), Toruniu (UMK), Warszawie UW, Łodzi (UŁ), Wrocławiu (BUW’r), Gdańsku (TS). Wszędzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jak podają organizatorzy, utworzyła się nawet grupa osób, która podąża za „Beksińskim nieznanym” wszędzie, gdzie ma się pojawić. W Poznaniu wystawa odbędzie się w Starym Browarze, miejscu, które od lat kojarzy się ze sztuką współczesną. Przez cały rok organizowane są tutaj liczne wystawy, koncerty muzyczne, spektakle teatralne czy wernisaże, cieszące się ogromną popularnością wśród poznaniaków i mieszkańców regionu. Stary Browar to jedyne w swoim rodzaju żywe centrum miasta, odwiedzane przez blisko 10 milionów osób rocznie.

O wyjątkowości wystawy stanowi szerokie spektrum propozycji – tak samych prac artysty, jak również wydarzeń i pokazów jej towarzyszących. Tak bogate ujęcie umożliwia poznanie nieznanych dotąd epizodów z życia Zdzisława Bekisńskiego oraz nieznanych bliżej obszarów jego aktywności artystycznej. Takiej wystawy nie można przegapić.

******

Zdzisław Beksiński (1929-2005) wybitny artysta współczesny – fotografik, rzeźbiarz, malarz, grafik. Urodzony w Sanoku. Po ukończeniu Architektury na Politechnice Krakowskiej w 1955 roku powraca do rodzinnego miasta. W latach 50. zajmuje się fotografią, następnie rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, grafiką, od połowy lat 70. wyłącznie malarstwem. W 1977 roku przeprowadza się z rodziną do Warszawy, gdzie kontynuuje twórczość malarską, a w latach  90. odkrywa grafikę komputerową. Zostaje brutalnie zamordowany w warszawskim mieszkaniu. Bogaty dorobek artystyczny zapisem testamentowym trafia do Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie artysta od lat przekazywał swoje najlepsze prace.

******

Organizatorzy:
Fundacja „Beksiński”
Stary Browar w Poznaniu
MUZEUM Historyczne w Sanoku

Miejsce wystawy:
Galeria na Dziedzińcu Sztuki
Stary Browar, ul. Półwiejska 42
od 23 marca do 30 kwietnia
bilety dostępne online

Data i godziny otwarcia wystawy:
12:00 – 20:00 (19.00 – ostatnie wejście)

Kuratorzy wystawy:
Ewa Barycka (tel. 508 182 608)
Janusz Barycki (tel. 604 295 993)
fundacja@beksinski.com.pl

afc

hcd

hd

fot. Bartek Ochenduszka

Zostaw swój adres e-mail, a 24h przed planowanym terminem rozpoczęcia wydarzenia otrzymasz przypomnienie.

Zobacz także

Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00*
nd.10:00-20:00*

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.09:00-21:00

Niniejszy serwis używa plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz naszą politykę prywatności. Dowiedz się więcej.

Amatorów pysznych ciast zapraszamy do kawiarni w Starym Browarze.