Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00
nd.10:00-20:00
WięcejZwiń

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.09:00-21:00
EN

Malta Festival

Dla dzieci, SBNT na Malcie, Spektakl, Spotkanie, Taniec

Tradycyjnie Malta Festival zawita w najbliższych dniach do Starego Browaru. W ramach Stary Browar Nowy Taniec na Malcie zobaczymy tu projekty artystów z Brazylii, USA, Rumunii, Skandynawii i Polski, w tym produkcje Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk dla dorosłych i dla dzieci. Nie zabraknie też wykładów performatywnych i paneli dyskusyjnych. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Słodowni +3 lub w Galerii na Dziedzińcu Sztuki.

Program SBNT na Malta Festival 2017:

Projekt Yanka Rudzka: Zaczyn
spektakl (Polska, Brazylia)

16-17 czerwca, godz. 19:00, Słodownia +3, wstęp 15 zł, polska premiera
Podążając śladem artystycznych gestów polskiej choreografki Yanki Rudzkiej (1916-2008), uznawanej za jedną z najważniejszych artystek tańca modern w brazylijskim Salvadorze, materiałem wyjściowym dla Zaczynu są niestylizowane tańce tradycyjne – polski oberek i brazylijska samba de pé – oraz towarzyszące im narracje. Projekt powstał w 2016 r. w Salvadorze w ramach rezydencji łączącej polskich i brazylijskich tancerzy. Twórcy spektaklu stawiają pytanie o to, jak kultura tradycyjna może inspirować współczesną choreografię i odpowiadają na nie inscenizacją spotkania praktyków. To ono pozwala na zgłębianie i celebrowanie wspólnotowości oraz ekstatycznego i transformacyjnego wymiaru tańca.
Pomysł: Joanna Leśnierowska; kompozycja: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska we współpracy z tancerzami; taniec: Anderson Danttas, Marcelo Galvão, Paweł Grala, Sinha Guimarães, Agnieszka Kryst, Janusz Orlik, Katarzyna Sitarz, Neemias Santana, Zofia Tomczyk; dramaturgia i światło: Joanna Leśnierowska; pejzaż dźwiękowy: Janusz Orlik; wsparcie badawcze: Maciej Rożalski; realizacja techniczna: Łukasz Kędzierski; grafika: Michał Łuczak; produkcja Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Baobab Productions, Salvador; projekt zrealizowany w ramach „Roku kultury polskiej w Brazylii” (2016) dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza, culture.pl.

Yanka Rudzka. Gesty i tropy
panele dyskusyjne
17-18 czerwca, godz. 12:00 – 16:00, Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny
Dyskusyjna odsłona projektu kontynuującego zainicjowane w 2016 r. badania nad twórczością Yanki Rudzkiej – wybitnej, a dotąd u nas nieznanej choreografki, która w latach 50. XX w. poprowadziła pionierską w Brazylii taneczną edukację i zrewolucjonizowała tamtejszą sztukę tańca współczesnego. Spotkania przybliżą polskiej publiczności postać artystki. Razem z gośćmi z Brazylii będziemy podążać śladami jej fascynacji kulturą tradycyjną, postawimy pytania o znaczenie tej kultury dla współczesnej sztuki i podejmiemy często problematyczne kwestie kulturowych zapożyczeń i zawłaszczeń.
W dyskusjach wezmą udział m.in. Lia Robatto (asystentka i solistka Yanki Rudzkiej), prof. Maria Claudia Alves Guimarães, badaczka życia Rudzkiej (Federalny Uniwersytet w Pernambuco), dr Maciej Rożalski (Uniwersytet w Santo Amaro), Anna Królica (kurator i krytyk tańca), Cristina Castro (dyrektor festiwalu Vivadança w Salvadorze), Joanna Leśnierowska (kurator projektu).

Everything You Have Is Yours?
spektakl, Hadar Ahuvia (USA)
18 czerwca, godz. 19:00 (30’), Słodownia +3, wstęp 15 zł
Spektakl podejmuje problem konstrukcji izraelskiej tożsamości zbudowanej na zapożyczeniach z kultury palestyńskiej i jemeńskiej. Tancerki naśladują i objaśniają instruktażowe filmy izraelskich tańców ludowych tworzone zarówno przez Izraelczyków, jak i amerykańsko-chrześcijańskich syjonistów. Jednocześnie ucieleśniają dystans i bliskość, które odczuwają wobec samego Izraela i własnej „izraelskości”. W ten sposób powstaje swego rodzaju sprzężenie zwrotne, które pozwala na upowszechnianie się i utrwalanie narodowej tożsamości.
Koncept i choreografia: Hadar Ahuvia; wykonanie: Hadar Ahuvia, Mor Mendel, dramaturgia: Rowan Magee; multimedia: Gil Sperling; spektakl powstał dzięki wsparciu: Movement Research NYC.

Matki ze stali
spektakl w j. angielskim
Mădălina Dan, Agata Siniarska (Rumunia, Polska)
19 czerwca, godz. 19:00 (50’), Słodownia +3, wstęp 15 zł
Projekt jest praktyką płaczu w sytuacji performatywnej – badaniem fenomenologii łez, które porusza wiele tematów, takich jak pamięć, historia, śmierć, szczęście, kruchość, niewinność, siła czy też futurystyczne ontologie. Artystki pytają o mechanizmy społeczne i kulturowe związane z tym, co publiczne i prywatne, z zagadnieniem okazywania emocji. W ten sposób zestawiają doświadczenia osobiste z ikonicznymi scenami płaczu, wywodzącymi się z kontekstu wschodnioeuropejskiego, i jednocześnie badają, jakie emocje manifestują się w różnych sytuacjach i dlaczego decydujemy się (lub nie) wyrazić je publicznie.
Pomysł i wykonanie: Mădălina Dan, Agata Siniarska; dramaturgia: Mila Pavićević, Siegmar Zacharias; dźwięk, wideo, grafika: Diego Agulló; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Konfrontacje Teatralne (Lublin), Fabrik Potsdam, Alfred ve Dvoře (Praga).

DOoKOŁA
spektakl dla dzieci w wieku 1,5-3 lat wraz z opiekunami
Hanna Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska (Polska)
20 czerwca, godz. 14:00 i 17:00 (45’), Słodownia +3, wstęp 15 zł, w ramach GENERATOR MALTA
Spektakl-instalacja został zaprojektowany jako interaktywne i wielozmysłowe doświadczenie dla najmłodszych widzów i ich opiekunów. Przez pracę z obiektem, ruchem, dźwiękiem i ze światłem artystki zachęcają uczestników do wejścia na scenę. Spektakl powstał z wdzięczności wobec dzieci za ich wrodzoną mądrość. To właśnie one swoim spontanicznym działaniem stają się w DOoKOŁA przewodnikami po świecie sztuki. Tym samym instalacja stwarza także dorosłym uczestnikom okazję do rozwijania własnej ekspresji, wyrażania czułości i pogłębiania otwartości na świat i drugiego człowieka.
Pomysł: Hanna Kanecka; choreografia: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka; kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Kanecka, Natalia Oniśk; opieka artystyczna: Dalija Aćin Thelander; muzyka: Patryk Lichota; światło: Joanna Leśnierowska, Łukasz Kędzierski; kostiumy: Aneta Chudzicka Szycie na Miarę; produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk; koprodukcja: Malta Festival Poznań.

Think Tank Choreograficzny / spektakle i wykłady performatywne: Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance
spektakl w języku angielskim
21-23 czerwca, godz. 10:00 – 15:00, Galeria Art Stations, Dziedziniec Sztuki, wstęp wolny
Think Tank Choreograficzny to projekt (i portal WWW) dramaturga i kuratora Mateusza Szymanówki poświęcony praktykom, strategiom i narzędziom rozwijanym w tańcu współczesnym. Na pięciodniową festiwalową odsłonę projektu złożą się polskie edycje dwóch międzynarodowych formatów umożliwiających dzielenie się wiedzą przez choreografię i taniec: Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance i polska premiera serii wykładów performatywnych walk+talk. Wydarzeniom będą towarzyszyć sesje robocze z udziałem przedstawicieli polskiej sceny tańca współczesnego – Think Tank Choreograficzny myśli kolektywnie.
Program jest rozwinięciem działań zainicjowanych w ramach stypendium badawczego Grażyny Kulczyk w dziedzinie współczesnej choreografii, które Mateusz Szymanówka otrzymał w 2016 r.
Nobody’s Business… to inicjatywa poświęcona lokalnej i międzynarodowej wymianie praktyk, narzędzi i metod wykorzystywanych w sztukach performatywnych. Jej celem jest umożliwienie inkluzywnego i kolektywnego wytwarzania wiedzy i jej dystrybucji. W czterodniowym spotkaniu Nobody’s Business Doing Nobody’s Dance, które odbędzie się w galerii Art Stations, udział wezmą choreografowie i tancerze zarówno z Polski, jak i Bałkanów i USA.
Codzienne sesje są w całości otwarte dla obserwatorów z zewnątrz.

walk+talk Poznań
wykłady performatywne z udziałem Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06), coaching: Philipp Gehmacher (Austria)
23-24 czerwca, godz. 19:00 (90’), Słodownia +3, sesje zamknięte, polska premiera
Walk+talk to seria wykładów performatywnych zainicjowana w 2008 r. przez austriackiego choreografa i tancerza Philippa Gehmachera. W ramach walk+talków choreografowie są zaproszeni do stworzenia prac solowych, w których mówią i ruszają się jednocześnie. Artyści dzielą się swoim indywidualnym rozumieniem ruchu i historią własnej praktyki. W trakcie poznańskiej edycji projektu zostaną zaprezentowane solowe prace Marii Stokłosy i Frédérica Giesa (23.06) oraz Alice Chauchat i Anny Nowickiej (24.06).

Bilety do nabycia w Punktach Informacyjnych Starego Browaru (z wyjątkiem „Dookoła”) i na www.malta-festival.pl
Kurator programu: Joanna Leśnierowska, współautor tegorocznej edycji: Mateusz Szymanówka

Zostaw swój adres e-mail, a 24h przed planowanym terminem rozpoczęcia wydarzenia otrzymasz przypomnienie.

Zobacz także

Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00
nd.10:00-20:00

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.09:00-21:00

Niniejszy serwis używa plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz naszą politykę prywatności. Dowiedz się więcej.

Amatorów pysznych ciast zapraszamy do kawiarni w Starym Browarze.