Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00
nd.10:00-20:00
WięcejZwiń

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.10:00-21:00
EN

O Starym Browarze

Idea 50 50

Idea 50 50 jest filozoficzną bazą wszystkich projektów Grażyny Kulczyk. Zakłada ona, że 50% każdego z nich stanowi sztuka, podczas gdy drugie 50% determinuje specyfika danego przedsięwzięcia.

Zbalansowanie obu pierwiastków umożliwia doświadczanie sztuki w codziennych sytuacjach, także w Starym Browarze, w którym jej elementem komplementarnym jest biznes.

Stary Browar – miejsce, gdzie życie spotyka się ze sztuką.

Stary Browar jest wizytówką Idei 50 50, a zarazem przestrzenią, która staje się pretekstem do spotkań ze sztuką. Tutaj możesz jej dotknąć, posłuchać, oglądać i, co najważniejsze, uczestniczyć w jej tworzeniu: podczas kawy z najbliższymi, kolacji biznesowej, zakupów z przyjaciółką, koncertu czy wieczornego seansu filmowego z ukochaną osobą.

Stary Browar – miejsce, gdzie życie spotyka się ze sztuką.

Ponad 200 sklepów, kilkanaście restauracji i kawiarni, teatr, sala koncertowa, wnętrza wystawiennicze, 8 sal kinowych, hotel Blow Up Hall 50 50, 3 kluby muzyczne i zabytkowy park – a wszystko to w jednym miejscu w ścisłym centrum Poznania, w niezwykłych przestrzeniach architektonicznych XIX-wiecznego browaru Huggera.

Stary Browar – miejsce, gdzie życie spotyka się ze sztuką.

Dzięki rewitalizacji oryginalnej zabudowy, Stary Browar umiejętnie łączy stare z nowym, historię z nowoczesnym designem. Poprzez prezentację stałej kolekcji sztuki tworzy jednocześnie nową jakość – miejsca, w którym biznes rozwija sztukę, a sztuka rozwija biznes.

Stary Browar – miejsce, gdzie życie spotyka się ze sztuką.

"Przyszłam tam w słoneczny dzień i miejsce to wydało mi się magiczne. Położone w centrum miasta, a czułam się, jakbym znalazła się w innym świecie. Biegały psy, koty, na sznurkach wisiała bielizna. Było egzotycznie. Poczułam, że to miejsce ma duszę. I od początku wiedziałam, że trzeba je oddać artystom. Dążę do tego, by było to miejsce, w którym spełniać się będzie ideał sztuki życia".

- Grażyna Kulczyk, wyłączny udziałowiec Fortis „Nowy Stary Browar”, inwestora Starego Browaru.

Historia

Początek XIX wieku

Ambrosius Hugger, niemiecki piwowar ze Schwarzwaldu, otwiera przy ulicy Wronieckiej swój pierwszy zakład w Poznaniu. Ponieważ piwowarstwo zaczynało być wówczas coraz intratniejszym interesem, w 1849 roku rodzina otwiera kolejny browar – tym razem przy ulicy św. Wojciecha.
Były to czasy przełomu w branży piwnej, rozpoczęła się także automatyzacja produkcji, zaczęto wykorzystywać maszyny parowe oraz pojawiło się oświetlenie elektryczne. W cień odchodziły małe zakłady: nastawała era browarów przemysłowych. Synowie Ambrosiusa Huggera – Julius i Alfons – w przeciwieństwie do ojca inwestowali już na wielką skalę, tworząc słynne Browary Huggera.

1876 rok

Bracia Huggerowie kupują lodownię oraz dwa domy mieszkalne i oficynę znajdujące się na narożniku ulicy Półwiejskiej i uliczki ciągnącej się od Bramy Wildeckiej, wzdłuż fortyfikacji miejskich obok Fortu Grolman.

Ok. 1890 roku

Podczas rozbudowy Browaru Huggera powstaje Warzelnia, Słodownia i Suszarnia z charakterystycznym kominem. Architektura Browaru Braci Huggerów utrzymana jest w typowym dla ówczesnego budownictwa przemysłowego stylu arkadowym (rundbogenstil) z elewacjami z licującej czerwonej cegły, półkoliście zamkniętymi oknami i prostymi ozdobnikami wykonanymi również z cegły.

Lata 1895 - 1921

Browar braci Huggerów przekształcony zostaje w spółkę akcyjną, co wiąże się z początkiem okresu prosperity firmy. Wokół Dziedzińca powstają budynek biurowy, warsztaty bednarskie oraz nowy komin.
W 1918 roku Browar produkuje prawie 72 000 hektolitrów piwa trzech marek: Kryształ (piwo jasne na sposób pilzneński), Specjał (ciemne monachijskie) oraz Porter.

Lata 20. i 30. XX wieku

Około roku 1926 Browar zostaje przejęty przez Koncern Chemiczny dr Romana Maya; zaś w roku 1937 przez Browar Związkowy Związku Restauratorów (spółkę 82 udziałowców).

II wojna światowa

We wrześniu 1939 roku Browar przechodzi pod zarząd niemiecki i do 1944 roku trwa w nim produkcja piwa. Wtedy to Niemcy przekształcają piwnice i podziemia Browaru na bunkry i schrony.
Podczas walk o Poznań Browar ulega znacznemu zniszczeniu.

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu wojny Browar przejmują Zakłady Piwowarskie, a przedsiębiorstwo zostaje upaństwowione.

1980

Po zamknięciu Browaru jego zabudowania stopniowo niszczeją. Do 1997 funkcjonuje tu mała wytwórnia wód gazowanych, jednak nie wiąże się to z podjęciem żadnych prac renowacyjnych.

Grudzień 1998 roku

Należąca do Grażyny Kulczyk spółka Fortis „Nowy Stary Browar” wykupuje nieruchomości na ul. Półwiejskiej od firmy Lech Browary Wielkopolskie. Po pozyskaniu sąsiednich gruntów od Agencji Mienia Wojskowego i podmiotów prywatnych, Fortis rozpoczyna prace nad projektem Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar 50 50. Termin realizacji zaplanowany jest na koniec 2003 roku.

Lata 1999 - 2002

Teren zostaje uprzątnięty, a następnie udostępniony teatrom. Kolejno wystawione zostają sztuki: „Koriolan” Szekspira, „Carmen” Georges’a Bizeta, „Makbet” Giuseppe Verdiego oraz „Rigoletto” Verdiego. Swój sukces widowiska zawdzięczają w dużej mierze niezwykłej atmosferze miejsca, a dzięki transmisji na żywo w 2 programie TVP spektakl „Makbet” obejrzeć może cała Polska.

2002

Rusza budowa pierwszego etapu Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar.

5 listopada 2003 roku

Otwarcie Atrium z ponad setką sklepów, restauracjami i powierzchnią biurową.
Stary Browar, jako jeden z 20 budynków powstałych po 1989 roku, dołącza do renomowanej wystawy „Polska. Ikony architektury”.

29 kwietnia 2004 roku

Otwarcie Dziedzińca Sztuki połączone z wystawą prac światowej sławy włoskiego designera i architekta Alessandro Mendiniego.

9 grudnia 2005 roku

Po zdobyciu tytułu najlepszego centrum handlowego w Europie, Stary Browar zostaje uznany za najlepsze centrum handlowe świata przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC). Oprócz architektury budynków, jury tego prestiżowego konkursu doceniło przede wszystkim unikatowe połączenie aktywności kulturalnej z działalnością komercyjną.

11 marca 2007 roku

Otwarcie drugiego skrzydła Starego Browaru - Pasażu.

Kwiecień i grudzień 2008 roku

Stary Browar ponownie zostaje uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych za najlepsze centrum handlowe, najpierw w Europie, a następnie także na świecie - tym razem w kategorii Rozbudowa.

Styczeń 2009

Organizowany corocznie przez Stary Browar Art & Fashion Festival zostaje wyróżniony tytułem Doskonałości Mody 2008 w kategorii Najważniejsze Wydarzenie Modowe przez magazyn Twój Styl, a rok później - tytułem Doskonałości Mody 2009 w specjalnie dla niego utworzonej kategorii Edukacja Doskonała.

Architektura

Dzieła sztuki w Starym Browarze

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda KTR jest jednym z najbardziej prestiżowych laurów branży reklamowej w Polsce. Najbardziej cenieni i doświadczeni twórcy reklam wybierali kreatywność i unikalność, która przy tym nie jest „sztuką dla sztuki”, ale przynosi wymierne efekty marketingowe.
Kampania #foodproject jest efektem wspólnej, twórczej współpracy marketingu Starego Browaru ze studiem UVMW i uzdolnionym ilustratorem Jackiem Ambrożewskim.

Nagroda Klubu Twórców Reklamy za #foodproject

Najważniejsza europejska nagroda w dziedzinie marketingu w branży retailowej, przyznana 14 maja 2013 roku w Londynie podczas Europejskiej Konferencji Marketingowej ICSC za realizowany w latach 2010-2012 projekt „Święta w Starym Browarze – tradycja jest sztuką”.

Silver Solal Marketing Award 2013 w kategorii Cause Related Marketing

Statuetka przyznana została w czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Konkurs zorganizowany z inicjatywy PTWP SA – organizatora EKG oraz redakcji wiodącego w Polsce portalu branży nieruchomości Propertynews.pl, miał na celu wskazanie projektów deweloperskich, które w ostatniej dekadzie w istotny sposób wpłynęły na poprawę jakości życia w mieście, wzbogaciły jego ofertę dla biznesu, turystki, kultury i rozrywki, przyczyniły się do rewitalizacji zdegradowanej tkanki miejskiej, a także stały się rozpoznawalnym symbolem aglomeracji.

Stary Browar jedną z Top Inwestycji Komercyjnych w Przestrzeni Miejskiej w 2013 roku

Nagroda dla najlepszego centrum handlowego przyznana decyzją kolegium redakcyjnego, Członków Forum Ekspertów oraz głosami Czytelników portalu propertynews.pl.

Prime Property Prize Wielkopolska 2013

Ponad 36% głosów i pierwsze miejsce zajął poznański Stary Browar.
„Stary Browar to miejsce, które z powodzeniem może być symbolem współczesnej Polski, łączącej szacunek do historii z odwaga zmian, dynamizmem i nowoczesnością” – podsumowała Martyna Wojciechowska, Redaktor Naczelna National Geographic.

Stary Browar w Poznaniu zwycięzcą plebiscytu 7 Nowych Cudów Polski National Geographic Traveller

Przyznana dla magazynu Art & Fashion Festival „Surowy” w kategorii Design oraz dla projektu zimowo-świątecznego w kategorii Grafika 3D

Nagroda KTR w Polskim Konkursie Reklamy Klubu Twórców Reklamy 2011

Stary Browar oraz hotel Blow Up Hall, razem z warszawską agencją slick Design Roberta Mendla, otrzymały 2 nagrody za identyfikację wizualną. System komunikacyjny Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar 50 50 oraz brand book pięciogwiazdkowego hotelu Blow Up Hall 50 50 nominowane były w kategorii Design, w podkategorii Projektów identyfikacji wizualnej.

Nagrody dla Starego Browaru 50 50 i hotelu Blow Up Hall 50 50 w Polskim Konkursie Reklamy Klubu Twórców Reklamy 2010

III edycja Art & Fashion Festival w Starym Browarze została wyróżniona tytułem Doskonałość Mody 2009 w specjalnie dla niego stworzonej kategorii Edukacja doskonała.

Doskonałość Mody 2009

Nagroda dla magazynu BR& w Konkursie projektowania prasowego 2009 w kategorii wydawnictwa firmowe zewnętrzne.

Srebrna Chimera 2009

Blow Up Hall otrzymał nagrodę Top Hotel 2009 w kategorii Design dla najlepszych obiektów hotelowych w Polsce. Nagrodę przyznali goście, dzięki którym Blow Up Hall zebrał najwięcej głosów podczas głosowania internetowego.

Top Hotel 2009

Podczas gali Warsaw Fashion Street 2009 Stary Browar 50 50 odebrał statuetkę w piątej już edycji konkursu na najmodniejsze miejsca w Polsce. W konkursie nagradzane są piękne wnętrza, oryginalny design, profesjonalna obsługa i, przede wszystkim, niepowtarzalna atmosfera miejsc, w których warto bywać. Stary Browar 50 50 otrzymał nagrodę jury konkursu.

Modne Miejsce 2008

II Edycja Art & Fashion Festival została wyróżniona tytułem Doskonałości Mody 2008 i statuetką „Złotej Szpulki” przez magazyn „Twój Styl” w kategorii Wydarzenie Roku.

Doskonałość Mody 2008

W konkursie ICSC 2008 Global Awards – International Design and Development Awards Pasaż Starego Browaru 50 50 został uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za najlepszy na świecie obiekt o zróżnicowanej użyteczności w kategorii Rozbudowa.

Stary Browar 50 50 najlepszym Centrum na świecie

W kwietniu 2008 roku w Amsterdamie Stary Browar 50 50 został uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za najlepsze centrum handlowe w Europie w kategorii Extensions/Refurbishments.

Stary Browar 50 50 Najlepszym Centrum Handlowym w Europie

W grudniu 2005 roku w Phoenix (Arizona, USA) Stary Browar 50 50 otrzymał od Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (International Council of Shopping Centers) nagrodę za najlepsze centrum handlowe na Świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości.

Stary Browar 50 50 Najlepszym Centrum Handlowym na Świecie

W kwietniu 2005 roku w Stambule Stary Browar 50 50 został uznany przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC) za najlepsze centrum handlowe w Europie w kategorii Design and Development of a New Project wśród obiektów handlowych średniej wielkości.

Stary Browar 50 50 Najlepszym Centrum Handlowym w Europie

BR& – magazyn Starego Browaru 50 50 wydawany przez agencję Morski Studio Graficzne – dwukrotnie otrzymał prestiżowe wyróżnienie w kategorii firmowych wydawnictw zewnętrznych przyznawane przez tygodnik branżowy „Media i Marketing Polska”. Srebrną Chimerę BR& otrzymał w roku 2007, Brązową – rok później.

Srebrna i Brązowa Chimera dla BR&

Stary Browar 50 50 został uznany za najlepszy obiekt w Centralnej i Wschodniej Europie w kategorii Najlepsze Centrum Handlowe. Nagrodę Central Eastern Europe Property Awards przyznano w konkursie „1989 -2006 The Best of The Best”, który został zorganizowany w ramach Środkowoeuropejskich Targów Nieruchomości i Inwestycji CEPIF 2006.

Central Eastern Europe Property Award

„Złoty inwestor 2005” to tytuł przyznany Spółce Fortis we wrześniu 2006 przez organizatorów konkursu Złote firmy Wielkopolski, czyli „Głos Wielkopolski”, „Wielkopolski Dom Mediowy” oraz Centrum Ekspertyz Gospodarczych FAE.

„Złote firmy Wielkopolski”

Stary Browar otrzymał pierwsze miejsce w III konkursie „ORŁY REFE 2005” we Wrocławiu i został uznany za najlepszą inwestycję w kategorii obiektów komercyjnych.

Stary Browar 50 50 najlepszą inwestycją - Orły REFE

W 2004 roku Stary Browar 50 50 został uznany za najlepszy budynek postawiony w 2003 roku w Poznaniu. Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro otrzymali autorzy Starego Browaru 50 50 – architekt Piotr Barełkowski i architekt Przemysław Borkowicz, reprezentujący Studio ADS Sp. z o.o.
Ponownie nagrodę tę Stary Browar 50 50 otrzymał w 2008 roku. Laur został przyznany Pasażowi, który został uznany za najlepszą architektoniczną realizację 2007 roku w Poznaniu.

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro

Stary Browar 50 50 został uznany za jedną z 20 ikon polskiej architektury, które powstały po 1989 roku. Wystawa nosząca tytuł „POLSKA.IKONY ARCHITEKTURY” była prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

Stary Browar 50 50 Ikoną Polskiej Architektury

Zwiedzanie z przewodnikiem

Wszystkich, którzy chcą lepiej poznać przestrzenie Starego Browaru, jego historię, zakres działań oraz Ideę 50 50, której obiekt jest realizacją, zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem.

Gwarantujemy pasjonujące opowieści pełne ciekawostek oraz prezentację niezwykłej architektury, najciekawszych miejsc i stałej kolekcji dzieł sztuki Starego Browaru.

Wystarczy zgłosić się do naszych punktów informacyjnych i umówić na dogodny termin.

 

Prosimy o umawianie terminu zwiedzania z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

E-mail: informacja@starybrowar5050.com

Informacja Atrium: tel. 61 859 60 50

Informacja Pasaż: tel. 61 677 14 00

Wirtualny spacer

Zobacz


Godziny otwarcia

pn.-sb.09:00-21:00
nd.10:00-20:00

Piotr i Paweł

pn.-sb.08:00-22:00
nd.10:00-21:00

Niniejszy serwis używa plików cookies. Korzystając z tej strony akceptujesz naszą politykę prywatności. Dowiedz się więcej.

Amatorów pysznych ciast zapraszamy do kawiarni w Starym Browarze.